İnsanlığın huzur ve dayanışmasının nasıl sağlanacağını belirleyen, büyüğün, küçüğün, kadının, erkeğin, amirin, memurun yer ve yetkilerini bizlere bildiren, şüphesiz kainatı yoktan var eden Yüce Allah Teala’ dır.

Bu bilgilerden giderek uzaklaşıldığı, hedef ve gayelerin bütünüyle  maddeye bağlandığı günümüzde birilerinin kollarını makas gibi açarak “DURUN KALABALIKLAR, BU CADDE ÇIKMAZ SOKAK” haykırışıyla akıntıya doğru şekilde istikamet vermesi gerektiğine inandık.

İşte bu düşüncelerle “ABDESTSİZ YERE BASMAYAN” bir neslin inşası ümidiyle, kadim geleneğimizden gelen medreselerimizi ihya etmek için BİSMİLLAH dedik.

Hedefimiz; Medreselerimizde  insanın dünya ahiret lehine ve aleyhine olacak bilgileri, kulluk vazifelerini, ictimai muamelelerini öğretme gayretiyle beraber, öğrendiklerini davranışa dökecek, örnek bir Müslüman şahsiyeti oluşturmaktır. Medrese talebesinin mesaisi gecenin ortasında meleklerin eşlik ettiği dua ve niyazlarla başlar, peşi sıra gelen zikir ve ilim halekaları ile gün içerisinde yoğrulurarak devam eder. Kuran-ı Kerim, tefsir, hadis, akaid, fıkıh, tasavvuf, sarf, nahiv, belagat ve daha bir çok ilimde farklı kitaplarla birikim sağlayarak gününü gece eder. Bir yandan bu ilimleri okurken bir yandan da haftaiçi öğrendiklerini, haftasonu cemiyet içerisinde  paylaşmak için sabırsızlanır. Nihayet kutlu yolculuğu tamamlayınca asli vazifesini üstlenerek yeni bir Musab Bin Ümeyr olarak doğar ve toplumu mayalama çabasıyla, gecesini gündüzüne katarak, dinine, insanına, vatanına, mukaddesatına bir ömür hizmet eder…

Dolayısı ile medrese; devletin ve milletin manevi, ahlaki, sosyal  temellerini oluşturan, kainattaki birliği ve diriliği oluşturacak insanları cemiyete hazırlayan vazgeçilmez yapının adıdır.

Bizi Arayın

Medreselerimiz hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.